Burun Estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Burnun estetik görünümünü iyileştirmek amacıyla yapılan oldukça önemli ve köklü cerrahi bir uygulamadır.

Bu makalemiz de Burun Estetiği ile ilgili merak ettiğiniz hemen her konu da geniş bir makale yazarak bilgi edinmenize yardımcı olmak istedik.

Merhaba;

Burun estetiği cerrahisi, kozmetik yüz cerrahisi içerisinde, en karmaşık ve en zor olan uygulamalardan birisidir. Burun operasyon sırasında, kendi anatomisi gereği hata kaldırabilen ve hataya müsaade eden bir organ değildir. Bu nedenledir ki, ünlülerin 4-5 defa geçirdikleri burun ameliyatlarını pek çok defa magazin sayfalarında görüp, okumuşsunuzdur.

Bir cerrah olarak, yüze uyumlu, doğal ve tüm fonksiyonlarının eksiksiz çalıştığı bir burun estetiği ameliyatı sonucunda hastalarımın, mutlu ve özgüvenlerinin arttığını görmek, benim için önemli bir başarı ölçütü ve büyük bir ödül.

Burun estetiği cerrahisi ile ilgili özellikle internette çok fazla doğru ve yanlış bilgi mevcut. Böyle bir burun estetiği rehberi hazırlamak istememizdeki en önemli neden, bu var olan bilgi kirliliğinden sıyrılıp, doğru bilgi sağlayabilmek. Bu rehberde, burun estetiği ameliyatı, öncesinde ve sonrasında neler yapmanız gerektiği, ameliyat planlamanız, doktor seçimi gibi tüm süreç ve planlamayı detaylı olarak size anlatmak istedik.

“Burun estetiği herkes için bir çözüm değildir” görüşünde bir cerrah olarak, ameliyatı neden istediğiniz, faydaları, limitleri ve riskleriyle ilgili analizi sizinle birlikte yaparım fakat burun estetiği ameliyat kararı tamamıyla size ait bir karardır.

Saygılarımla,

Op. Dr. Bahadır Baykal

Burun Estetiği Operasyonunda Hedefler

Burnun mevcut yapısı ve yüze olan orantısına bağlı olarak burun estetiği ameliyatı ile hedeflenen öncelikle, burnun yeniden şekillendirilerek yüze ve yüzün diğer yapılarına uyumunun sağlanmasıdır. Burun kökü, burun orta kısmı ve burun ucunun kendi içerisinde bir dengesi olması gerekir, rinoplasti ile bu denge ve uyum sağlanır. Bir diğer önemli hedef ise burnun doğru nefes alma işlevini sağlıklı olarak yerine getirmesidir.

Estetik uygulamalar

Burun boyutunda büyütme, küçültme, burun yüksekliğinin artırılması, burun ile üst dudak açısında değişiklik, burnun orta kısmındaki halk arasında burun kemeri adı verilen kemik kıkırdak çıkıntılarının düzeltilmesi önemli prosedürlerin başında gelmektedir.

Fonksiyonel uygulamalar

Burun estetiği ameliyatı ile ilk hedeflenen kozmetik cerrahi olsa da, burnun orta kıkırdağında eğrilik, asimetrik durum ve dolayısıyla nefes alma şikayetlerinin olduğu vakalarda bu sorunun çözümüne yönelik girişimlerde yine rinoplastiden faydalanılmaktadır. Bu sebepledir ki ameliyatı yapan cerrahın burnun anatomisine hakim olması büyük önem taşır. .

Burun estetiği ameliyatı, kozmetik yüz cerrahisi içerisinde teknik olarak en zor ve karmaşık olarak Kabul edilir. Böyle düşünülmesinin iki temel sebebi vardır. Birincisi burnun yüzün tam ortasında yer alması, onu en çok dikkat çeken organ yapmıştır ve çok küçük hataların ve asimetrilerin çok rahat farkedilmesini sağlar. İkinci sebep ise, burun kemiği, kıkırdaklar ve burun içi deri örtüsünün nefes alma fonksiyonunda çok önemli görevlerinin olmasıdır. Burun yeniden şekillendirilirken, bu oluşumların işlevini bozmamak ve nefes alma fonksiyonunda bir problem varsa bu sorunu da gidermek gerekmektedir. Bu sebeple, burun estetiği ameliyatını diğer estetik cerrahi uygulamalarından ayırmak gerekebilir.

Burun estetiği ameliyatları öncesi muayene

Ameliyat öncesinde yapılan yapılan muayenede doktor- hasta görüşmesi oldukça önemlidir. Hastanın tüm beklentilerini doktoruna doğru ve net bir şekilde ifade ediyor olması, beklentilerinin gerçekçi olup olmamasının konuşulup tartışılıyor olması ameliyat sonucunu etkileyebilecek kadar önemlidir. Herkesin burnu kemik, kıkırdak ve deri yapıları bakımından farklıdır. Bu nedenle ameliyat sonucu her hastada farklılık gösterecektir. Burnun kendine özel deri, kıkırdak ve kemik özelliği sonuç üzerinde ciddi bir rol oynar. İnce derili kemik ve kıkırdak biçimlendirilmesi yapılacak burunda sonuç mükemmel olurken, kalın ve yağlı burun ucu derisine sahip, zayıf kıkırdaklı bir burundan aynı sonucu almak mümkün olmayabilir.

rinoplasti-burun-estetigiBurun estetiği ameliyatıyla hedeflenen tek sonuç, burnun küçültülmesi değildir

Burun estetiği ameliyatı ile yüze uyumlu ve orantılı büyüklüğe sahip, sağlıklı nefes alma fonksiyonu olan bir burun hedeflenmektedir. Varolan kanının aksine burun estetiği ameliyatı sadece burun küçültmek için yapılmaz. Burnun uzunluğu ve yüksekliğinin yüzün diğer oluşumlarına oranı olması gerekenden küçükse bu oranı düzeltmek için kemik ve kıkırdak ilaveleri yapılarak burunda büyütme ve uzatma uygulaması yapılır. Yüz ile olan orantısı uyumlu, herhangi asimetrik görüntüsü olmayan, estetik ameliyat olduğu başkaları tarafından anlaşılmayan ve doğal görünümü olan burun başarılı bir cerrah ve başarılı bir ameliyata işaret etmektedir.

Burun estetiğinde amaç yüzdeki diğer oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip iyi nefes alma fonksiyonu olan bir burun oluşturmaktır. Eğer burnun uzunluğu ve yüksekliği yüzün diğer oluşumlarıyla oransal olarak küçük ise bu oranı düzeltmek için kıkırdak ve kemik ilaveleri ile burnu büyütücü ve uzatıcı işlemler yapılabilir. Bize göre en güzel sonuçlar estetik ameliyat olduğu başkaları tarafından anlaşılmayan herhangi bir asimetrisi olmayan, yüz ile orantısı uyumlu ve doğal burunlardır.

Burun estetiği ameliyatlarında alt yaş sınırı

Burun estetiği ameliyatı, burun gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir. Genç kızlarda ortalama yaş sınırı 17 iken erkekler 18 olarak verilebilir. Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte, genel anestezi tercih edilmektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat ortalama iki saat sürmektedir. Operasyonun hemen sonrasında burnun üzerine uygulanan termoplastik kalıp 7 gün boyunca tutulmaktadır . Rinoplasti ameliyatı ortalama 2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hastanın burnundan nefes alabilmesi rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirebilmesi için burna tampon yerleştirmeyi ekip olarak biz tercih etmiyoruz.
Ameliyat sırasında burun derisi altına yapılan lokal anesteziklerin etkisinin uzun olması da ayrıca hastaların ameliyat sonrası herhangi bir ağrı duymasını engellemektedir. Özellikle göz altlarında oluşabilecek muhtemel şişme ve morluklar ise genellikle 7 gün içerisinde tamamen kaybolmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası rutin yaşantıya dönme süreci

Genel kanının aksine, burun estetiği ameliyatı, hasta için oldukça rahat geçen, ağrısız bir ameliyattır. Ameliyattan 7 gün sonra burna takılmış olan plastik kalıp çıkarılır, 10-11. gün pek çok hasta yüzlerindeki şişlik kaybolduğu için çok rahat günlük rutin düzenlerine dönebilmektedir.

Büyük kemerli ya da kalın kemerli burunlarda, yüz ve burun üzerindeki şişliklerin inmesi 3-4 hafta sürer. Burnun yüze tam olarak oturması ve ödemin tamamen gitmesi hastalar farketmesede aslında oldukça uzun bir süreçtir. Bu süreç sonunda ödemin azalması ile burun daha ince ve güzel bir görünüm alacaktır.

Burun Estetiği Rehberi

rinoplasti-burun-estetigi

Burun estetiğinin faydaları nelerdir?

Burnun yüzün tam ortasında yer alması, yapılan küçük bir düzeltmenin bile görüntünüzde büyük bir değişiklik yaratmasını sağlar. Burun estetiği ameliyatı yapılmış pek çok hasta genellikle ameliyat sonucundan memnun kalır.

Var olan kanıya göre, eşit yüz simetrisine sahip olan kişiler daha güzel, daha hoş olarak görülürler. Evet elbette, burnun yüze uyumlu ve yüze simetrik olması kişinin daha güzel ve yakışıklı görünmesini sağlıyor. Burun estetiği ameliyatları ile burun düzeltilerek yüzdeki simetri dengesi sağlanmış oluyor. Bu sebepledir ki burun estetiğinden sağlanan en önemli fayda, kişinin ameliyat sonrası oluşan görüntüsünü sevmesi ve kendine güvenini yeniden kazanmış olmasıdır.

Evet burun yüzün tam ortasında bir organ olması sebebiyle, büyük, uzun veya şekli çok bozuk görünümlü bir burun dikkatleri anında üzerine çeker. Burun estetiği ameliyatı ile burunda yapılan her değişiklik yüzdeki diğer tüm özeliklerin öne çıkmasını sağlar. Burun estetiği sonrasında gözlerinizin, kaslarınızın vb ne kadar güzel olduğu ile ilgili iltifatlar almaya başlayabilirsiniz.

Büyük ya da şekil itibariyle anormal görünümlü bir burun yüzün tam ortasında olması sebebiyle maalesef hemen dikkatleri üzerine çeker. Rinoplasti ile burnunuzda yapılacak her değişiklik, yüzünüzdeki tüm özelliklerin de öne çıkmasını sağlayacaktır. Evet gözlerinizin ne kadar güzel olduğunu daha sık duymaya başlayabilirsiniz. Ergenlik dönemlerinde, burnu ile ilgili kötü şakalara maruz kalmış pek çok kişi rinoplasti sonrası fiziksel ve psikolojik olarak kendisini çok iyi hissediyor.

Burun estetiği ameliyatının kişinin dış görünüşünde bir iyileştirme sağlamasının dışında çok önemli fonksiyonel faydaları da vardır. Kıkırdak deviasyonu, burun asımetrisi gibi doğuştan gelen bir takım rahatsızlıkların iyileştirilmesinin yanı sıra burun şeklinden kaynaklanan nefes alma problemi olan hastalarında ameliyatları sırasında burun kanalları açılarak, rahat nefes alma imkanı verilir.

Kısacası burun estetiği ameliyatı, sağlıklı nefes almanızı, derin ve rahat uyku uyumanızı ve arzu ettiğiniz görüntüye kavuşmanızı sağlayacaktır.

Burun estetiğinde riskler nelerdir?

Hastalarım bilirler, benim için “küçük operasyon” yoktur. Her ameliyat kendi risklerini içinde barındırır. Hasta ameliyat kararı vermiş olsa da olmasa da, ameliyatı ile ilgili muhtemel riskleri, ameliyatın tüm detayını bilmesi gerekir.

Tüm ameliyatlarda kanama ve enfeksiyon riski mevcuttur. Anestezi protokolümüz sayesinde operasyon sırasında oluşabilecek kanama gibi olayları minimize ettik. Yine uyguladığımız antibakteriyel tedavi protokolü ile oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon riskini sıfıra yakın bir noktaya çektik. Ameliyatın kendi içerisinde taşıdığı bu riskler minimize edilir fakat maalesef sıfıra indirilemezler.

Varolan bu risklerin dışında, hastaya özel planlanmış ameliyatta da riskler olabilir. Bunun nedeni her rinoplastinin bir diğerinden farklı olmasıdır. Cerrahi uygulamada hiç bir sorun yoktur ama öngürülemeyen bir şey çıkabilir ve böylelikle istenmeyen bir sonuçla karşılaşma riski olabilir. Örnek vermek gerekirse, burunda daha önce olmayan asimetri oluşabilir. (işte bu nedenle doktor seçimi önemlidir ! )

Çok küçük bir ihtimalde olsa burnunuzun ameliyat sonrası şeklinden mutlu olmadığınız bir görüntüyle karşılaşma şansınız vardır. Burnunuza yapılmış ve mutsuz olmanıza sebep veren bu hatalar deneyimli bir cerrahin elinde düzeltilip, revize edilecektir. Burun estetiği ameliyatı sırasında hiç beklenmeyen o şanssızlığı yaşama ihtimali ve burnu tekrar eski haline getirilemeyen o kişi olma ihtimali milyonda bir de olsa maalesef var.

Diğer kozmetik cerrahilerde olduğu gibi, burun estetiği ameliyatının da kendi içinde minör riskleri mevcuttur. Her cerrahi operasyon içerisinde varolan enfeksiyon, ilaca karşı reaksiyon ve ameliyat sonrası kanama gibi riskler rinoplasti içinde risktir.

burun-estetigi-ameliyati

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili oluşabilecek riskler

  • Burun kan damarlarının çatlaması sonucu oluşan kırmızı noktalar ve yaralar
  • Revizyon cerrahisine ya da ikinci bir ameliyat ihtiyacının oluşması

Arzu edilen görüntüye ulaşabilmek adına ikinci bir ameliyat planlaması yapılabilir ki bu çok nadir görülen bir uygulamadır.

İleriki dönemlerde yüze alınan bir darbe revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulmasını sağlayabilir.

Ameliyat sonrası oluşan, kalıcı olmayan problemler

  • Şişlik ve morluk
  • Hafif ağrı
  • Gözlerde morluk oluşması
  • Uyuşukluk hissi
  • Burundan nefes almanın zor olması
  • Yaranın iyileşmesinin uzun sürmesi
  • Şiddetli burun kanaması (böyle bir durumda hemen doktorunuzla irtibata geçmelisiniz)
  • Geçici olarak koklama duyusunda azalma hissi

Ameliyatın akabinde yüzde şişlik oluşacaktır. Bu sebepledir ki sonucu hemen görüp, yorum yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Doğru sonucu görebilmek için 6 ay ile 1 yıl arasında zaman gerekecektir. Sabırlı olup, doktorunuza güvenmeniz çok önemlidir.

“Burun estetiği olmak istiyorum ama kararsızım”

Pek çok hasta burun estetiği benim için doğru ameliyat mı diye aklından geçirmiş ve geçiriyordur..

Burun estetiği yaptırmak isteyen hastalarımızın önemli bir çoğunluğu tamamen estetik kaygılarla ameliyat kararı alırken bir kısmı da burun fonksiyonlarının düzgün çalışmıyor olması sebebiyle ameliyat kararı verirler. Ameliyat olma kararı kişisel bir karardır.

Burun estetiği ameliyatı olmaya uygun hasta, burnunun görünümünden memnun olmayan ve çözümü için gerçekçi bir beklentisi olan hastadır.

Burun estetiği ameliyatına hazır olup olmadığınızı muayene sırasında iki kritere bakarak anlamaya çalışırım

1. Benim için en önemlisi burnunuzla ilişkinizin sağlıklı olup olmamasıdır. Burnunuzdaki sorunun ne kadar gerçekçi olduğu ve bu sorunun yaşamınızı nasıl ve ne ölçüde etkilediği çok önemli bir kriterdir. Burnunuzdaki problemli noktanın düzeltilmesi ile kendinize olan güveniniz artacak ve kendinizi çok daha iyi hissediyor olacaksınız. Ama eğer estetik burun ameliyatı ile hayatınızda köklü bir değişiklik olacağını düşünüyorsanız ben deneyimli bir cerrah olarak sizi, ameliyat olmamanız konusunda yönlendiririm.

2. Fiziksel olarak sağlıklı olmanız elbette çok önemli. Bir takım büyük sağlık sorunları ameliyat için risk oluşturabilir. Böyle durumlarda ameliyat benim önerebileceğim birşey değildir. Bu sebeple hastalarımın ilk muayenede tıbbi raporlarını incelemek isterim. Estetik burun ameliyatı olmaya karar veren hastalarıma ise iyileşmeyi büyük boyutta etkileyeceği için, en az 6 hafta sigara içmemelerini tavsiye ederim.

rinoplasti-ameliyati
Burun estetiği ameliyatı neden herkes için doğru olmayabilir?

Evet burun estetiği ameliyatı herkes için doğru bir çözüm olmayabilir. Hasta için, doğru ameliyat olmadığını farkedip anlamak bir cerrah olarak benim içinde oldukça önemli. Elbette bir doktor, hastanın beklentisini en iyi şekilde karşılamak ister ama kimi durumlarda bu beklentilerin gerçekçi olmadığını görmekte oldukça önemlidir. Teknik olarak ya da burnun şekli, yapısı itibariyle bu beklentileri karşılamak mümkün değildir. Bu gibi durumlarda ben hastalarıma ameliyat olmamaları konusunda tavsiyede bulunurum.

İlk muayenede sizi neler bekliyor?

Burun estetiği oldukça önemli bir ameliyat bu anlamda hastalardan aldığım detaylı bilgiler çok değerli.

İlk muayenede özellikle burun estetiği ameliyatı ile hedeflediğiniz şeyi öğrenmek için biraz detaylı sohbet ediyoruz. Varsa daha önce geçirdiğiniz ameliyatlarınızı mevcut kronik hastalıklarınızı kısacası medikal geçmişinizi konuşup, size ameliyatı, faydalarını, olası risklerini, süreci ve planlamayı anlatıyorum.

Burun iç ve dişini muayene edip, fotoğraflarını çekiyoruz. Başarılı bir ameliyat, doğru planlamanın sonucudur. Burnunuzun çekilmiş fotoğrafları da ameliyat sürecinde benim en önemli yardımcılarım. Muayenenin sonunda operasyonel seçeneklerimizi, ameliyat sonrası bakım gibi detaylarıda sizinle paylaşmış oluyoruz.

Burun estetiği ameliyatınızı yapacak olan cerrahi belirlerken neleri dikkate almalısınız?

Kozmetik cerrahi uygulamalar içerisinde en zor ve karmaşık olanı burun estetiği cerrahisidir. Beklentinin karşılanması ve istenilen sonuca ulaşılabilmesi için özellikle burun estetiği konusunda uzmanlaşmış, bilgi, birikim ve tecrübe sahibi bir cerrah tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiğinizde, aklınıza gelecek olan ilk soru doğru cerrahi nasıl bulacağınız olacaktır. Bu noktada size tavsiyem, seçtiğiniz hekimin burun estetiği konusunda uzmanlaşmış olduğunu doğrulatmanız olacaktır. Rinoplastiye yoğunlaşmış, işinin büyük bölümü burun estetiği ve fonksiyonları olan bir cerrah doğru tercih olacaktır.

Diğer önemli noktalardan biriside, doktorunuzun açık ve kapalı teknik uygulamalarına hakim olmasıdır. Burun yapılarının farklı olması ve yapılacak düzeltmeler, farklı teknik yaklaşımları beraberinde getirebilmektedir. Deneyimli bir burun estetiği cerrahi, hastasının kendi durumuna özel olarak uygulanması gereken tekniği tavsiye edecektir.

Ameliyatınızı yapacak olan cerrahi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konuda, doktorunuzun kişiliği ve davranış şekli. Yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz, sorularınızı, beklentilerinizi, duygu ve düşüncelerinizi rahatlıkla ifade edebileceğiniz bir doktor seçmeye mutlaka özen gösterin. Kendinizi yanında huzursuz hissettiğiniz aklınıza takılan soruları soramadığınız, kendinizi ifade etmekten çekindiğiniz bir doktor, dünyanın en iyi burun estetiği cerrahi da olsa sizin için doğru bir doktor olmayacaktır. Tabiki doktorunuzla arkadaş olmak zorunda değilsiniz ama rahatlıkla ulaşabileceğiniz, sabırlı ve tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz bir doktor kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Peki sizin için doğru olan cerrahi seçtiğinizi nasıl anlayacaksınız?

Elbette pek çok araştırma yapıp, bir çok filtrelerden geçirip listenizi daraltacaksınız. Benim önerim bu noktada cerrahınızın deneyimlerini onaylatmak. Ameliyat sonrası muhtemel sonuçları değerlendirebilmek için daha önce yapılan ameliyat sonuçlarını görmek oldukça doğru bir yöntemdir. Seçtiğiniz cerrahin burun estetiği uygulamaları konusunda yıllara dayanan tecrübesinin olması ve günlük rutin işinin burun estetiği ameliyatı olması büyük bir avantajdır. Doktorunuzdan daha önce yaptığı ameliyatlara ait before/after fotoğraflarını mutlaka isteyin.

Evet tüm araştırmanızı yaptınız, listelemeler, filtreler derken son kararı verme aşamasına geldiniz, artık bundan sonrasında iç sesinize kulak vermenizi öneririm. İç sesinizi ve iç güdülerinizi dinleyerek size güve veren ve kendisine güvenen bir cerraha kendinizi bırakın.

Doğru cerrah mı değil mi diye kafanızda büyüyüp duran sorunun cevabına birlikte bakmaya devam edelim.
Dikkat etmeniz gereken bir kaç husustan daha bahsetmek istiyorum. 
Planlama- Doktorunuzun ameliyatınızı planladı mı ? Planlama derken, sizi doğru dinledi mi? İstedikleriniz ve istemedikleriniz konusunda net bir fikre sahip oldu mu? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise doğru yerdesiniz demektir.

Muayene- Doktorunuz burnunuzu detaylı bir şekilde inceleyip, burun yapınızı anladı mı? Burnu doğru analiz etmek bir cerrah olarak benim için çok önemli bir süreç. Her doktor bu anlamda benimle aynı fikirde olmayabilir ama ameliyatın sonucunu bu doğru analizin belirlediği oldukça açıktır. Burnu doğru okuyup, detaylı analiz etmek için muayenede yüksek çözünürlükte, düzgün arka fon kullanarak hastanın burun fotoğraflarını çekerim. Bir bilgisayar programı sayesinde burnun acı ve uzunluklarını ölçüp üzerinde detaylı çalışırım. Her doktor yapmayı tercih etmeyebilir ama yapılması sonuca dair büyük ipuçları verdiği için çok önemlidir.

Doğru bilgi- Ameliyatınızın sonucunun nasıl olacağına dair size, doğru ve anlaşılır bilgi verilmesi gerekir. Sonucun nasıl olacağına dair bilgi alamıyorsanız doğru yerde olmadığınıza dair tereddütleriniz olması da doğaldır.

3D Bilgisayarli tasarim – Photoshop benzeri bir software programı yardımıyla fotoğraflar üzerinde yüze uyumlu ve doğal burun çalışması yapıyoruz muayene esnasında. Her doktorun tercihi olmayabilir ama benim için olmazsa olmaz bir uygulamadır.

Tecrübe – Ameliyatınızı yapacak olan cerrahin tecrübeli olması elbette en önemli kriterlerden biri fakat dikkat etmeniz gereke doktorunuzun ne kadar çok fazla konuda uzmanlaşmış olması değil, spesifik tek bir konuda uzmanlaşmış ve kendini kanıtlamış olmasıdır.

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili pek çok hasta ile konuşup tartışıyoruz. Sizler bizleri yaklaşımımız, tecrübelerimiz ve portfolyomuz ile değerlendirirken; biz hekimlerde sizlerin bu ameliyata psikolojik ve ve fizyolojik olarak hazır olup olmadığınızın değerlendirmesini yaparız. Hastanın ve doktorun mutabık kalması durumunda da ameliyatınıza cerrahi bir tecrübe ve uzmanlık getiriyoruz. Burun estetiği cerrahisinde 15 seneyi geride bırakmış, son 10 senedir tamamen burun estetiği konusunda uzmanlaşmış bir cerrah olarak, burun estetiği cerrahisinin çok farklı ve büyüleyici bir ameliyat olduğunu düşünüyor ve bu işi tutkuyla yapıyorum.

Hastalarımızın kaygı ve umutlarını bilen ve anlayan, bu konuda onlara sınırsız destek veren bir ekibimiz var. Bu aslında daima etrafınızda olacağız demek. Ameliyat öncesinde, hazırlık aşamasında, planlamasında, ve özellikle ameliyat sonrasında . Ameliyat öncesi ve sonrasında kaygılı ve endişeli olmanız çok normal bu süreci rahat geçirmeleri için elimizden gelen tüm desteği hastalarımıza gösteriyoruz.

burun-estetigi-rinoplasti-simetriBurun estetiği ameliyatından sonra ne olacak?

Hastalarımız ameliyat sonrası bir gece hastanede kalıyorlar. Ertesi sabah sizi ilk gören ben oluyorum, ameliyatın nasıl geçtiği ile ilgili bilgi verip size taburcu etmeden önce tüm kontrollerinizin yapılıp, iyi olduğunuzdan emin olmak isterim.

Aynı zamanda hemşirelerimiz burun deliklerinizi bir kez daha temizleyerek size nasıl burun temizliğini nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi verirler. Taburcu olup, eve gittiğinizde yapmanız ve yapmamanız gereken herşeyi biliyor oluyorsunuz. Ve elbette aklınıza takılan, endişe duyduğunuz her konuyla ilgili bizimle e mail, whatsapp ya da telefonla iletişime geçebiliyorsunuz.

Bir hafta sonra tekrar bir kontrole gelmenizi istiyorum ki dikişleriniz alınsın. Dikişlerin alınması kulağa pek sevimli gelmese de, eriyen dikiş kullandığımız için aslında fiziksel olarak canınızı kesinlikle yakmıyoruz. İlk hafta kontrolünde burun içinizin durumunu muayene edip, burnunuzun iyileşme sürecinin nasıl olduğuna bakıyoruz. Ve 6 ile 12 hafta arasında uygun bir zaman belirleyip, tekrar bir muayene zamanı ayarlıyoruz. Bu süreçte elbette şişlikler belirli ölçüde inmiş, burun iyileşmiş oluyor ve burnunuzun nasıl olacağına dair daha net bir resme ulaşıyoruz. Tüm iyileşme süreci yaklaşık 1 yılı ve hatta bazı durumlarda 1.5 yılı bulabiliyor, hatta revizyon ameliyatlarda bu sürenin 5 seneye kadar uzadığı vakalar bile rinoplastinin kendi tarihinde mevcut.

Elbette bir cerrah olarak bu süreçten haberdar olup, burnun tamamıyla iyileştiğini görmek benim için çok önemli. Bu nedenledir ki ; hastalarımla iletişimimizin devam ediyor olmasını çok önemsiyorum. ‘Ameliyat sonrası bir kere kontrole gelmeniz yeterli olacaktır’ diyen klinikler ve ya doktorlar olacaktır ama bu benim onaylayabileceğim bir uygulama değil. Belki biraz bencilce ama bir cerrah olarak, uzun vadeli sonuçları görmek, istenilen sonuca ne kadar ulaşmış olduğumuzu bilmek benim için önemli. Tamda bu nedenle ameliyat yaptığım hastalarımı istedikleri zaman muayene etmeye çalışıyorum.

Ameliyat öncesi ne yapmalısınız?

Ameliyat olma kararı verdikten sonra, ameliyat gününü kararlaştırıyor olacağız birlikte. Güne karar verdikten sonra size yapmanız gerekenlerle ilgili bir liste vereceğiz. Herhangi bir problem çıkmaması için listeyi uygulamanız önemli. Ameliyat gününden önce listeyi uyguladığınıza emin olmak için sizi tekrar arayıp son kontrollerimiz yapıyor olacağız.

Oldukça önemli bir kaç nokta mevcut. En önemlisi herhangi bir kanama olasılığına karşı ilaç almamanız. Aspirin almak, sarımsak tüketmek bu olasılığa yol açabiliyor. Bunları muayenede konuşmuş olacağız ama dediğimiz gibi ameliyat öncesi verdiğimiz listeyi eksizsiz uygulamanız herşeyin mükemmel sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Ameliyatınız için hastaneye ulaştığınızda sizi neler bekliyor olacak?

Ameliyat günü geldi ve siz hastanedesiniz. Öncelikle size odanızı gösteriyor olacak görevli arkadaşlar. Siz odanıza yerleştikten sonra ben, sizi gelip göreceğim.Sizin tüm medikal analizlerinizi, fotoğraflarınızı, istekleriniz ve ihtiyaçlarınızı ben önceden çalışmış olacağım ve son bir kez daha ameliyathaneye gitmeden önce gözden geçirmek benim için önemli. Bu arada siz anestezi uzmanımızla tanışıp, yapacaklarına dair bilgi alıyor olacaksınız. Aklınıza takılan bir şey olursa kendisine sormaktan çekinmeyin lütfen. Daha sonrasında hemşirelerimiz size ameliyathaneye kadar eşlik edecek ve cerrahi süreç sizin derin uykuya dalmanız ile başlayacak..

Ameliyattan çıktıktan sonra kendinizi nasıl hissediyor olacaksınız?

Herkesin ameliyat deneyimi birbirinden farklı olacağı için hastaların ameliyat sonrası durumlarında da küçük farklılıklar olması normaldir.

Ameliyat esnasında gerekli tüm ağrı kesiciler size verilmiş olacağı için şiddetli bir ağrı problemi yaşamıyor olacaksınız. Herhangi bir ağrı olmamasında elbette ameliyat sırasında kullandığımız ağrı kesicilerin etkisi büyük ama doğru planlanma, ameliyat konsantrasyonu ve usta bir cerrahin etkisini de yadsımamak gerekir.

Ameliyat sonrası yaşayabileceğiniz olası bir mide bulantısı durumuna karşı da yine bulantı önleyici ilaçların ameliyat sırasında vücudunuza verildiğinin takibini mutlaka yapıyoruz.

Herhangi bir panik ve korku yaşamamanız için narkozdan oldukça yavaş bir şekilde uyandırılıyor olacaksınız. Siz uyanırken, size destek olmak amacıyla deneyimli hemşirelerimiz yanınızda olacaklardır.

İşe, okula ne zaman dönebilirsiniz? Ne zaman spor yapmaya başlayabilirsiniz?

Ameliyat sonrası 4 hafta kadar spor yapmamalarını hastalarıma tavsiye ediyorum. Burun kanama ve şişmesi gibi risklerin oluşmasını engellemek adına bu süreçte fiziksel aktivitede bulunmamak önemli. Burun estetiği ameliyatından sonra 4 hafta kadar spor yapmamanızı tavsiye ediyorum.

İşe dönüş konusuna gelince, yaptığınız ise bağlı olmakla birlikte bir çok hasta için 7 gün yeterli bir süredir. Ameliyat sonrası halsizlik, yorgunluk yaşayıp kendinizi nezle olmuş gibi hissedebilirsiniz bu durum ise hemen dönmenizi zorlaştırabilir.

Sizin sorumluluklarınız neler?

Hastalarında biz hekimler gibi kendilerine ve operasyonlarına karşı sorumlu olduklarını düşünürüm. Hastanın sorumluluğu aklındaki tüm soruların cevaplarını bizlerden almak ve olası riskleri anlamaya çalışmaktır. Biz cerrahların sorumluluğunda ise tüm sorularınızın net olarak cevabını size anlatmak var. O nedenle aklınıza takılan her şeyi doktorunuza sormaktan lütfen çekinmeyin. Doktorunuz sizin adınıza ameliyat olma ya da olmama kararı veremez , tavsiyede bulunur ama ameliyat kararı vermek kişiseldir.